۱۳۹۸ آذر ۲۹, جمعه

فعالان زنان: به سرکوب و کشتار معترضین پایان دهید

به گزارش دویچه وله-۱۴۰ تن از فعالان حقوق زنان در بیانیه‌ای ضمن اعتراض به "سرکوب و کشتار معترضین" از خانواده‌های کشته‌شدگان خواسته‌اند تا خواهان محاکمه آمران و عاملان این کشتار باشند.

۱۴۰ تن از فعالان برابری حقوق زنان در بیانیه‌ای با عنوان "اعتراض حق ماست، به سرکوب و کشتار معترضین پایان دهید" نسبت به سرکوب اعتراضات در ایران شدیدا انتقاد کرده‌اند.

این بیانیه با انتقاد از سیاست‌های "نئولیبرالی" حاکم بر اقتصاد ایران، نتیجه این سیاست‌ها را "فلاکت و فقر مردم به ویژه زنان" دانسته است.


"مقاومت و اعتراض مردم" نسبت به این سیاست‌ها از سوی نویسندگان این بیانیه "سوی دیگر ماجرا" خوانده شده و تصریح شده که در جریان این اعتراضات صدها نفر جان باخته‌اند.

فعالان زنان با اشاره به وقایع ماهشهر نوشته‌اند: «اخباری که کم کم از دیوار سرکوب و سکوت می‌گذرند عیان می‌سازند که چگونه در شهری چون ماهشهر که نمونه واضحی است از تلاقی فرودستی قومی و طبقاتی، برای به خاک و خون کشیدن معترضان حتی از به میدان آوردن تانک نیز فروگذار نمی‌شود.»

در این بیانیه با تاکید بر اینکه مطابق آمار رسمی هفت هزار نفر در جریان اعتراضات بازداشت شده‌اند، نوشته شده: «وضعیت زندان‌های رسمی حکومت که تحت نظارت سازمان زندان‌ها قرار دارد بنا بر اظهارات زندانیان غیرانسانی است و این شرایط در زندان‌های غیررسمی به مرز فاجعه خواهد رسید، همان‌طور که در سال ۸۸ افشای کهریزک نشان دهنده عمق فاجعه بود.»

نویسندگان بیانیه با انتقاد از "سکوت خبری و شرایطی که ما حتی نام این هزاران تن را نمی‌دانیم" نسبت به "تلاش برای پروژه‌سازی و اخذ اعترافات اجباری" ابراز نگرانی کرده‌اند.

فعالان زن ضمن "اعلام همبستگی با مبارزات و اعتراضات اخیر" خواهان آزادی بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اخیر و دسترسی آنها به وکیل شده‌اند.

نویسندگان بیانیه همچنین ضمن اعلام همدردی با خانواده کشته‌شدگان اخیر از آنها خواسته‌اند تا "بر فضای ترس و تهدید فائق شده و شجاعانه خواهان محاکمه آمران و عاملان قتل عزیزان خود باشند" و تاکید کرده‌اند که "برای تحقق این خواسته خود را در کنار آنان می‌بینیم".

در جریان اعتراضات آبان ماه، بر اساسآمار عفو بین‌الملل تا کنون ۳۰۴ نفر کشته شده‌اند.

مهرانگیز کار، آزاده کیان، الهه امانی، محبوبه عباسقلی‌زاده، منصوره شجاعی، نیره توحیدی، محبوبه حسین‌زاده، منیره برادران، سپیده جدیری،‌ مولود حاجی‌زاده، سوسن طهماسبی، بنفشه جمالی، دلارام علی، بیژن پیرزاده، کاوه مظفری و باربد گلشیری از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر

سهیلا حجاب، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین همچنان در اعتصاب غذا بە سر بردە و از خدمات درمانی محروم می باشد.

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، با گذشت ٣٤ روز از اعصاب غذای سهیلا حجاب، وکیل و فعال مدنی اهل کرمانشاه در زندان قرچک ورامین، ...